Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna www.sh10pp.fora.pl
Forum Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W rocznicę zbrodni katyńskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna -> Nasze działania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prezio
Podporucznik
Podporucznik



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:04, 31 Mar 2016    Temat postu: W rocznicę zbrodni katyńskiej

Członkowie dziesiątki co roku oddają hołd pomordowanym tak przez sowieckich jak niemieckich okupantów. W 2016 r. w ramach uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej wydadzą kartkę pocztową upamiętniającą osobę kapitana Andrzeja Drozda oraz wezmą udział w tzw „Marszu Cieni”(uroczystość organizowana w Warszawie przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „ Zgrupowanie Radosław” w rocznicę zbrodni katyńskiej).
Kartkę pocztową będzie można bezpłatnie pobrać w łowickim Urzędzie Pocztowym nr 1 przy ulicy 3 maja 13 od dnia 03.04.2016. Ilość bezpłatnych kart pocztowych ograniczona.
Kilka słów o Panie kapitanie
Andrzej Drozd
Urodzony 09.11.1893, zamordowany 14.04.1940 r. w Charkowie. Kapitan 10 Pułku Piechoty. W 1921 roku etatowy oficer pułku, w stopniu porucznika przydzielony z Łodzi (5 Łódzki baon etatowy). Uczestniczył w obradach Komisji (22.10.1923) przygotowującej plan zagospodarowania gruntów pod boisko sportowe 10PP (Miasto w pracach reprezentował ławnik Emil Balcer). W 1927 roku dowódca 2 kompanii ckm. W 1939 r. oficer mobilizacyjny w stopniu kapitana. Jeniec Starobielska. Symboliczny grób kapitana Drozda znajduje się na cmentarzu katedralnym w Łowiczu (kwatera obok grobu Pana Karola Rybackiego).

Dziękujemy Pani Dyrektor Marzenie Kozaneckiej –Zwierz za zgodę na udostępnienie zdjęcia Kapitana Andrzeja Drozda. Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez prezio dnia Nie 21:57, 03 Kwi 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prezio
Podporucznik
Podporucznik



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:08, 04 Kwi 2016    Temat postu:

IX Katyński Marsz Cieni w Warszawie

To już dziewiąty raz grupy historyczne z całej Polski spotkały się na trasie tzw „Marszu Cieni” by oddać hołd oficerom pomordowanym przez oprawców z NKWD. Wśród blisko 300 osobowej grupy rekonstruktorów nie mogło zabraknąć przedstawicieli z Łowicza.
Lista uczestników na kilka dni przed wyglądała imponująco m.in. :
2 Pułku Saperów Kaniowskich z Puław
GRH Szewron
GRH Pancerni Strzegom
Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia
Grupa III Okręgu Policji Państwowej, Komisariat w Radomiu
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Frontowiec
Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Twierdzy Osowiec
Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne "Historica"
GRH 58 pułku piechoty (4 pułku strzelców wielkopolskich)
SGRH" 3 BASTION GROLMAN "
7 Dywizjon Artylerii Konnej
15 PUŁK UŁANÓW POZNAŃSKICH
WSH "HISTORICA"
7 Pułk Strzelców Konnych
Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Wilki"
Szwadron 27 Pułku Ułanów
Stowarzyszenie Historyczno Rekonstrukcyjne Patria
Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej batalion Tomaszów
SH " Pułk 37 " Kutno
SRH 79. pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy (Grudusk)
8. Pułk Ułanów (Kraków)
Oddział terenowy Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich
a także wiele innych.
Dlaczego nazwa Marsz Cieni? Rekonstruktorzy idą w marszu milczenia..marszu cieni sylwetek żołnierskich z 1939 roku .. by oddać w ten sposób hołd tym ,którym nie dane było wrócić do domów i swoich bliskich.
Trasa pochodu biegła ulicami Warszawy - Traktem Królewskim, przez Stare Miasto i Plac Krasińskich pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W czasie całego przemarszu było kilka postojów przy m.in. pałacu prezydenckiego gdzie zapalono symboliczny znicz tym którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej a także przy kamieniu katyńskim na podwalu gdzie odczytano blisko 130 nazwisk spośród 22 tysięcy zamordowanych. Nazwiska przesłali przedstawiciele grup historycznych. Dziesiątka zniczem upamiętniła osobę kapitana Andrzeja Drozda ( w ramach przypomnienia jego osoby dziesiątacy wydali także 250 egzemplarzy okolicznościowej pocztówki ).Kolejnym postojem był Plac Krasińskich przed Katedrą Polową Wojska Polskiego . Tam narrator przypomniał oficerów -księży różnych wyznań od katolików po protestantów i duchownych wyznania mojżeszowego. Docelowym miejscem dla uczestników był pomnik wywiezionych na wschód znajdujący się na Muranowie (przy stadionie Polonii Warszawa).
Przed kolumną marszową jechał samochód tzw czornyj woron (radziecka karetka więzienna użyta m.in. w filmie Katyń ). Całość grupy była prowadzona pod bronią rekonstruktorów w umundurowaniu NKWD. Wszystkie elementy tworzyły jednoznaczny i bardzo wymowny przekaz.
Najbardziej symbolicznym momentem marszu była scena stracenia oficerów. Rekonstruktorzy ustawili się w rzędach po 6 przed pomnikiem. Następnie zajęli miejsca na podkładach kolejowych pomnika (każdy z podkładów ma inskrypcję z nazwą miejsca kaźni Polaków). Klęknęli po czym nakryto ich czarnym materiałem. Nakrycie odbyło się przy odgłosach wystrzałów broni. Przybyli pod pomnik ludzie milczeli.

Nie można nie wspomnieć ,że tego dnia Muzeum Katyńskie (placówka przeszła generalną przebudowę) przedłużyło godziny swojego otwarcia dla odwiedzających. Wyjątkowym była także asysta Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przy pomnikach gdzie zapalane były znicze.
Stowarzyszenie na marszu reprezentowali Zbigniew Zagajewski, Konrad Hojer, Piotr Marciniak, Łukasz Jędrzejczak oraz Daniel Pałyga.

Rys historyczny: wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 roku - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prezio
Podporucznik
Podporucznik



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:11, 17 Kwi 2016    Temat postu:

76 rocznica Zbrodni Katyńskiej (Bobrowniki o. Łowicza)

Dwóch przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty (Piotr Kapusta oraz Zbigniew Zagajewski) wzięło udział w uroczystościach poświęconych ofiarom mordu katyńskiego ,które odbyły się w Bobrownikach.
Poniższy opis uroczystości pochodzi ze strony lowiczanin.info
W poniedziałek, 11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Bobrownikach odbyły się uroczystości poświęcone 76 rocznicy zbrodni katyńskiej popełnionej przez Sowietów na polskich oficerach. Odbyły się one w ramach II edycji ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Katyń - Pamiętamy”.

Z tej okazji w sali gimnastycznej odbył się uroczysty, patriotyczny apel, w czasie którego nie tylko przypomniano o zbrodni katyńskiej, ale również rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 pasażerów rządowego samolotu, w tym prezydent PR wraz z żoną.

Wystąpiła większość uczniów szkoły, przedstawiając program, który nawiązywał także do historii Polski na przestrzeni dziejów, od jej powstania do czasów obecnych, wspominając także patronkę szkoły Leokadię Ostrowską. Dzieci i młodzież zaprosili też wszystkich zebranych na sali do wspólnego śpiewania hymnu RP oraz „Roty”, a także pieśni żołnierskich.

Po spotkaniu uczniowie złożyli kwiaty pod dębem katyńskim, poświęconym porucznikowi rezerwy piechoty Marianowi Szulborskiemu oraz tablicą upamiętniającą mieszkańców Bobrownik, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.
Następnie na terenie szkoły rozpoczęły się biegi dla najmłodszych uczniów, starsi zaś wzięli udział w biegu na trasie pomiędzy filią GOK w Bobrownikach, a szkołą. Wcześniej pod ośrodkiem odsłonięto tablicę upamiętniającą zasadzenie tam Dębu Niepodległości przez Leokadię Ostrowską. Dzień zakończył I Szkolny Rowerowy Rajd Katyński pomiędzy dębami katyńskimi rosnącymi przy szkołach w Bobrownikach i Bednarach.

Warto wspomnieć przy tej okazji o życiorysie Pana Porucznika, któremu poświęcono „dąb pamieci” w Bobrownikach.
Porucznik rezerwy piechoty Marian Bronisław Szulborski
Syn Antoniego i Heleny Sawińskich, ur. 25 marca 1908 r. w Pszczonowie, pow. Łowicki. W maju 1929 r. ukończył Gimnazjum Koedukacyjne im. Ignacego Mościckiego w Ostrowi- Komorowie. W lipcu 1930 r. odbywał przeszkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowi – Komorowie. Po odbyciu ćwiczeń 1932 r. w 71 pp. W Zambrowie został awansowany do stopnia kaprala podchorążego. W styczniu 1933 r. mianowany podporucznikiem i przeniesiony do rezerwy 71 pp. W 1939 r. zmobilizowany do 114 pp, 41 Dywizji Piechoty, z którym przeszedł szlak bojowy od Różan do walk w nocy z 24 na 25 września 1939 r. w celu wyjścia z okrążenia w kierunku Suchowoli. W tych okolicach dostał się prawdopodobnie do niewoli sowieckiej. Figuruje na liście wywozowej nr 035/1 z 16 kwietnia 1940 r., poz 62. Wywieziony z obozu razem z ppor. Antonim Tersińskim i Józefem Trepakiem, który w swoim pamiętniku zapisał: kwiecień 21. Wyjazd z Koz(ielska). […] Około 17 wyjazd do wagonów, Straszna „przejażdżka” autami. Na bocznicy w Kozielsku do wagonów areszt(anckich) po 14 do przedziału22. Wyjechaliśmy z Kozielska pomiędzy 2 i 3 w nocy”.
Ekshumowany w 1943 r., nr PCK/AM 1279. Przy zwłokach znaleziono kartę szczepień. W t. zw. Archiwum Robla, jego nazwisko figuruje na kopercie „02567”, karta nr 575.

Autorem zdjęć jest Aleksandra Kapusta


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna -> Nasze działania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin