Retro mecz sparingowy WKS 10 Pułk Piechoty-WKS 31 Pułk S.K

Podporucznik

Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225

Pomógł: 10 razy

PostWysłany: Sob 13:23, 26 Mar 2016    Temat postu: Retro mecz sparingowy WKS 10 Pułk Piechoty-WKS 31 Pułk S.K

Projekt piłka nożna retro został zapoczątkowany w 2015 przez członków Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Miał na celu przypomnieć potencjalnym widzom o historii tej dyscypliny sportu a dokładnie o jej korzeniach. Przygotowania do projektu były prowadzone od 2014 roku. W 2015 członkowie SH im. 10PP przygotowali turniej retro dla grup rekonstrukcji historycznej a zwieńczeniem turnieju był mecz retro WKS 10PP-Pogoń Lwów.
Pomysł rozgrywania spotkań piłkarskich w stylu retro tak spodobał się w środowisku rekonstrukcyjnym ,że kolejne grupy szyją sobie stroje wzorowane na przedwojennych strojach wojskowych klubów sportowych działających przy pułkach.
W dniu 19.03.2016 doszło do sparingowego spotkania retro pomiędzy drużynami SH im. 10PP (w barwach 10 Pułku Piechoty-przedwojenny przydomek „biało –niebiescy”) a Grupą Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy im. 31 PSK (w barwach 31 Pułku Strzelców Kaniowskich z Łodzi).Co ciekawe sparing był „chrztem bojowym” nowych, sportowych trykotów bazujących wyglądem org. z lat 30.
Wracając do samego meczu
Rozegrano go na boisku szkolnym w Łowiczu przy ulicy młodzieżowej. O godzinie 11:00 zawodnicy rozpoczęli zmagania. Potyczka trwała dwa x 30 minut .Grano po 10 zawodników, piłką uszytą od podstaw. Stan murawy przypominał przedwojenne boiska sportowe ..miało to swoisty urok.
Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:0. Bramki dla dziesiątki strzelali ( w 2 i 24 min Szymon Płuszka )
Druga połowa powtórzyła częściowo wynik pierwszej 2:1 dla dziesiątki bramki strzelali w 5 min Andrzej Włodarczyk z rzutu karnego oraz w 8 minucie Damian Łukawski. Honorowe trafienie dla kolegów ze Mszczonowa w 9 minucie zanotował Patryk Mogielnicki.
Mecz zakończył się wygraną dziesiątaków 4-1
Nie można odmówić kolegom ze Mszczonowa woli walki, mimo iż obie drużyny dzieliła różnica wieku graczy. W meczu nie chodziło jednak o wynik a o chęć spotkania się i zdrowej rywalizacji na boisku.

Pierwotnie spotkanie miało być rozegrane w Łodzi na boisku SMS przed inauguracyjnym meczem Widzewa. Wszystko w ramach akcji „pomoc dla weterana” (akcja pomocy dla Grzegorza Sieradzkiego chorego na stwardnienie zanikowe boczne). Spotkanie na boisku SMS nie doszło do skutku z powodu decyzji klubu Widzew będącej wynikiem złego stanu murawy boiska.
Dziękujemy Pani Dyrektor Marii Wojtylak za zgodę na rozegranie spotkania piłkarskiego.